Kiedy wydaje się pracownikow świadectwo pracy? 

0
świadectwo pracy

Czy wiesz kiedy świadectwo pracy powinno trafić do rąk pracownika? Zakończenie umowy o pracę każdorazowo wiąże się z wystawieniem pracownikowi świadectwa pracy. Takie świadectwo obowiązuje w przypadku każdego rodzaju umowy o pracę. Kiedy należy wystawić świadectwo pracy pracownikowi? Jak wygląda to w przypadku różnych rodzajów umowy? Co w przypadku nieterminowego wydania świadectwa pracy? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/swiadectwo-pracy-kiedy-wydaje-sie-pracownikowi-i-inne-informacje/ 

Kiedy należy wystawić świadectwo pracy?

Świadectwo pracy musi być wystawione nie tylko w przypadku kiedy  umowa zostanie rozwiązana, ale również wtedy kiedy wygaśnie. Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak wygląda to z perspektywy różnych rodzajów rozwiązania umowy? 

Jak wygląda to w przypadku różnych rodzajów rozwiązania umowy? 

W przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, świadectwo musi zostać wystawione i wydane ostatniego dnia wypowiedzenia. 

Przy rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia świadectwo musi być wydane w dniu złożenia drugiej stronie oświadczenia o rozwiązaniu umowy. 

W przypadku kiedy umowa o pracę kończy się wraz z upływem czasu, na jaki została zawarta, wówczas świadectwo dostarcza się w ostatni dzień jej obowiązywania.

Jeśli umowa o pracę wygasa, to świadectwo zostaje dostarczone pracownikowi w dniu, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące takie wygaśnięcie. 

Przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron, następuje to w dniu określonym w porozumieniu jako ostatni dzień współpracy.

Jeśli pracownik złożył oświadczenie dotyczące rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, to świadectwo pracy zostaje mu wystawione tego samego dnia.

Nieterminowe wydanie świadectwa pracy 

Prawo przewiduje, że właściciel ze względu na niektóre przyczyny (np. chwilowy brać obecności w firmie), nie musi wystawić świadectwa w dniu ustania stosunku pracy. Jednak za nieterminowe wydanie świadectwa pracy grozi kara. Jest to grzywna od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Pracownik nie musi upominać się o wydanie świadectwa jest to obowiązek, który należy do pracodawcy.

Świadectwo pracy pracodawca wręcza pracownikowi osobiście. Co więcej musi wysłać je na wskazany przez pracownika adres zamieszkania, a w niekutych przypadkach doręczyć je w inny sposób np. kurierem.

Właścicielowi nie wolno zobowiązać swojego pracownika do osobistego odbioru świadectwa pracy z firmy lub obciążać go kosztami doręczenie takiego dokumentu. Pracownik może wysłać po odbiór inną osobę poprzez upoważnienie lub napisanie maila przez internet. 

Zobacz też: http://www.edukacjainformacyjna.pl/wszystko-o-zwolnieniu-dyscyplinarnym/ 

Do czego przydaje się internet?

0
internet

Tym razem podejdziemy do tego tematu zupełnie inaczej niż do tej pory. Przecież prawie nikt nie zastanawia się nad tym, jak zabrać się za konfigurację swojego routera. Za to wiele osób myśli o tym, do czego może wykorzystać internet i co ciekawego może zrobić w siebie. W takim razie, gdy decyzję o tym, jak wybrać tani i szybki Internet dla firmy w Krakowie mamy już za sobą. Zabierzmy się za to, co jest dla nas naprawdę ważne i spróbujmy zrobić listę rzeczy tego, co ciekawego chętnie będziemy robić po otrzymaniu dostępu do internetu. Na pewno warto zacząć od swoich ulubionych rzecz, a mianowicie oglądanie filmów.

Benefity dla pracowników – coraz więcej firm w nie inwestuje

0
Benefity dla pracowników

Czy wiesz, że już połowa polskich przedsiębiorców inwestuje w zatrudniony personel? Idziemy śladem amerykańskich firm, z których ponad 90% dba o własny personel. Okazuje się, że benefity są wartością dodaną, którą pracownicy doceniają nie tylko poprzez możliwość samorozwoju. Poczucie zaangażowania firmy i ten sposób zwiększania motywacji, ale również lojalności i wiarygodności zatrudnionych sprawia, że do zakładów, które oferują tego typu dodatki, składanych jest nawet dwa razy więcej CV.

Na jakie benefity stawia się najczęściej?

Oprócz prywatnej opieki medycznej czy firmowych bankietów i wyjazdów integracyjnych, właściciele przedsiębiorstw stawiają na rozwój i dokształcanie personelu poszczególnych działów. Zdaniem ekspertów, o wiele mniejszy koszt ponosi firma, jeśli inwestuje w zwiększanie kompetencji zawodowych już zatrudnionego pracownika, aniżeli w przypadku dużej rotacji personelu. To zresztą dlatego jednym z najpopularniejszych dzisiaj sposobów na dostarczanie benefitów w strukturach przedsiębiorstwa jest oferowanie różnorodnych możliwości zwiększania wiedzy i umiejętności. Przykładem mogą być szkolenia zawodowe, takie jak kursy księgowości. Warszawa oferuje tak ogromną liczbę profesjonalnych podmiotów, które takowe organizują, że firmy nie powinny mieć w tym zakresie najmniejszego problemu.

Szkolenia zawodowe dotyczą danego sektora rynku oraz specyfiki danego działu czy zajmowanego stanowiska. Pamiętajmy, że takie bonusy muszą być dobierane indywidualnie, by mogły odnieść sukces. Inwestycja w kursy rachunkowości czy innego rodzaju niosą ogrom korzyści i to nie tylko dla pracowników, ale też dla pracodawców.

Co zyskuje pracodawca?

– większa motywacja do pracy personelu,

– duże zaangażowanie, zadowolenie oraz lojalność pracowników,

– minimalizowanie kosztów, jakie wiążą się z zatrudnianiem nowej kadry

Co zyskuje pracownik?

– zwiększenie kompetencji zawodowych,

– samorozwój bez ponoszenia kosztów,

– urozmaicenie podczas wykonywania zawodowych obowiązków,

– możliwość pięcia się po kolejnych szczeblach kariery.

Wydaje się logiczne, że przedsiębiorstwa powinny inwestować w zatrudnioną kadrę. Każdego roku zwiększa się zresztą liczba tych, które są świadome takiej konieczności. Możliwości jest wiele, dostępne są nawet szkolenia podatkowe online, które dają opcję brania udziału w kursach bez konieczności wychodzenia z biura oraz zbędnych kosztów na dojazdy.

Jedne z największych transakcji wszech czasów

0
Jedne z największych transakcji wszechczasów

Większość z nas jest po prostu zadowolona z ciągłego zysku, jaki zapewnia handel akcjami i/lub walutami. Istnieją jednak osoby, którym udało się dokonać naprawdę imponujących osiągnięć na giełdzie. Oczywiście, kiedy myślimy o „największych” transakcjach, najczęściej chodzi o takie, które przyniosły duży zysk w ramach pojedynczej operacji. Jednak większość strategii handlowych jest niezwykle skomplikowana i długotrwała, dlatego warto wziąć pod uwagę także oryginalność i nowatorskie myślenie.

Nowoczesne rozwiązania w pakowaniu żywności

0
maszyna do workowania

Pakowanie żywności jest obecnie dziedziną, w której dostępnych jest wiele rozwiązań. Nowoczesne sposoby pakowania żywności pozwalają nie tylko na optymalizację pracy, zaoszczędzenie pieniędzy, ale także na przedłużenie przydatności żywności oraz na produkcję opakowań, które nie szkodzą środowisku.

Odpowiednie chronienie żywności to podstawa

Nowoczesne automaty pakujące potrafią naprawdę zadziwić. Podstawową funkcją opakowania zawsze będzie chronienie produktu, a dzisiejsze maszyny potrafią z największą precyzją zapakować żywność. Warto pamiętać, że odpowiednia ochrona żywności przyczynia się pozytywnie do ochrony środowiska, gdyż sprawia, że żywność się nie marnuje i nie trzeba tak szybko jej wyrzucać.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (po angielsku FAO) co roku na świecie marnuje się 1,3 miliarda ton żywności. Z ich raportów wynika również to, że bardzo dużo żywności psuje się podczas transportu. W ramach projektu SAVE FOOD, Organizacja opracowała zalecenia dotyczące higieny pakowania żywności. Dzięki ich zaleceniom, marnotrawstwo jedzenia z roku na rok spada.

Inteligentne opakowania żywności

Potencjał innowacyjności w dziedzinie opakowań żywności jest niezwykły. Obecnie, tworzone są opakowania umiejące kontrolować poziom wilgotności, czy zapobiegające namnażaniu się bakterii. Nowoczesna maszyna do workowania żywności sprawia, że jest ona zdatna do jedzenia przez naprawdę długi czas.

Inteligentne opakowania wyposażone są w specjalne absorbenty, które właśnie niejako współpracują z żywnością. Większość opakowań wyposażona jest w cząsteczki żelaza i soli, które działają jak antyseptyki i konserwanty.

Nowoczesne rozwiązania higieniczne w opakowaniach żywności

Zachowanie higieny jest priorytetem, a ten obowiązek spoczywa zawsze na producencie, szczególnie w przypadku takich produktów jak mięsa, warzywa, czy nabiał. Niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich środków higienicznych już na etapie linii produkcyjnej.

Jednak również na etapie pakowania żywność może zostać skażona. Dlatego nowoczesne rozwiązania do pakowania żywności posiadają specjalne sterylizatory i odkażacze — niekiedy są one praktycznie jałowe. Do takich procesów często wykorzystywane są specjalnej bakteriobójcze lampy UV lub pakowaczki próżniowe. Przykładem takiego rozwiązania są dwukomponentowe opakowania “skin pack”, które pakują żywność w tkacki, a następnie zamykają je za pomocą sterylnej folii żywnościowej.

Cukiernik – praca na etacie czy własna działalność gospodarcza?

0
cukiernik

Cukiernik kojarzony jest w dużym stopniu ze słodkimi wyrobami. Nic dziwnego, przecież to właśnie je przyrządza w cukierni. To właśnie tam w głównej mierze będą pracować osoby na takim stanowisku. Oprócz tego jego usługi będą przydatne w piekarni, gdzie wypiekany jest chleb oraz innego rodzaju pieczywo. Pracę znajdzie również w firmach produkcyjnych, specjalizujących się przemysłem wyrobów słodkich. Bardzo często profesjonalnych cukierników poszukują firmy cateringowe, hotele, motele, bary oraz instytucje kulturalne. Co jest wymagane przez pracodawców do wykonywania zawodu cukiernika? Czy pomysł na własny biznes jest opłacalny? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/cukiernik-praca-na-etacie-czy-wlasna-dzialalnosc/

Praca jako cukiernik na etacie – wymagania pracodawców

Konkurencja na rynku cukierniczym z roku na rok wzrasta. Wybić możemy się jedynie na jakości proponowanych przez nas produktów. Zależy to w dużej mierze od pracowników, a zatem pracodawcy dużą uwagę zwracają na doświadczenie swoich przyszłych pracowników. Na pewno będą zwracali uwagę też na wykształcenie i umiejętności. Takowe możemy zdobyć w szkole branżowej, która ceni się pod względem praktyk zawodowych. Pracodawcy oczekują dyspozycyjności, zaangażowania do pracy, braku problemu wstawania o wczesnych godzinach, wysokiej kultury osobistej, szybkości w nawiązywaniu kontaktów z klientem oraz dobrej organizacji pracy, a do tego również zdolności artystycznych i manualnych.

Praca cukiernika – założenie własnej cukierni

Aby spróbować swoich sił jako cukiernik przedsiębiorca musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pierwszym, a zarazem głównym i jest lokal. Założenie cukierni od podstaw jest bardzo kosztowne, ale też ambitne. Dobrym pomysłem jest kupienie już istniejącego lokalu i zaaranżowanie go na cukiernię. Jest to dużo mniej kosztowne niż budowanie cukierni od zera. Wynajęcie jest również dobrą opcją, ale wówczas nie możemy dokonywać zmian remontowych bez zgody właściciela. Kolejną ważną kwestią są koszty. Na start potrzebna nam niemała sumka pieniędzy. Musimy być wyposażeni w samochód, ponieważ sporo zamówień i będziemy przyjmowali na wynos lub w ramach cateringu. Założenie takiej działalności na początku może wynieść nas około 70000 zł. To jednak nie koniec. Kwestią którą warto jest poruszyć jest zatrudnienie personelu. Nie ze wszystkim poradzimy sobie sami i dobrze jest przyjąć do pracy wykwalifikowaną kadrę pracowników, którzy będą wobec nas nie tylko i lojalni, ale będą wypełniali swoje obowiązki zawodowe jak najlepiej.

Zobacz też: http://www.infoniemcy.pl/ile-zarabia-cukiernik-zarobki-cukiernika/

Początek roku szkolnego

0
Początek roku szkolnego

Koniec wakacji dla najmłodszych oznacza bez wątpienia powrót do szkoły. Zatroskani rodzice już na końcu sierpnia starają się zaopatrzyć swoje pociechy w potrzebne artykuły i przybory szkolne. Czego potrzebują dzieci, aby z radością powrócić do szkolnych ławek i nauki? Co pomoże im w lepszym przyswajaniu wiedzy? Czy warto czekać na promocje, czy może lepiej zadbać o takie zakupy nieco wcześniej niż koniec wakacji?

Twoje idealne biuro w pracy

0
Twoje idealne biuro w pracy

Każde nowoczesne biuro powinno być zarówno ładne oraz stylowe, jak i wygodne oraz praktyczne. Właściwe zagospodarowanie przestrzeni biurowej to nie lada wyzwanie. Trzeba zapewnić komfortowe i ergonomiczne stanowisko każdemu pracownikowi. Ponadto warto pomyśleć o strefach do współpracy i odpoczynku.

Elektromechanik – specjalizacje zawodowe

0
elektromechanik

Elektromechanicy Są to osoby wykonujące różne czynności zawodowe oraz pracujące w różnych zakładach pracy, gdzie mają styczność z elektryką oraz potrzebuję jej konserwacji. W ramach edukacji zawodowej możemy wybrać specjalizacje, zaliczają się do nich między innymi:

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/elektromechanik-specjalizacje-zawodowe/

  • Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych,
  • Elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego, 
  • Elektromechanik urządzeń chłodniczych, 
  • Elektromechanik pojazdów samochodowych.

Każda z tych specjalizacji posiada cechę wspólną, którą jest wykonywanie przeglądów technicznych, montaż oraz demontaż podzespołów elektrycznych, konserwacja oraz naprawa, a także nadzór nad nimi. Każdy używa dodatkowo podobnych narzędzi i rekwizytów do pracy. Nieobce w pracy są im obcęgi, szczypce, śrubokręty, wkrętki, szlifierki, spawarki oraz urządzenia pomiarowe. Oto krótka charakterystyka dwóch z wyżej wymienionych ze specjalizacji.

Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych

Do zadań tego specjalisty będą należały prace takie jak montaż aparatury pomiarowej, dokonywanie za jej pomocą pomiarów oraz regulacji, które są w danej chwili niezbędne. Elektromechanik dokonuje przeglądów technicznych urządzeń oraz instalacji elektrycznych w firmach lub galeriach handlowych. W swojej pracy wykorzystuje urządzenia takie jak liczniki, watomierze, woltomierze, amperomierze. Fachowiec ten musi posługiwać się sprawnie specjalistyczną dokumentacją techniczną taką jak plany, rysunki oraz inne instrukcje.

Elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego

Specjalista ten zajmuje się montażem oraz naprawą urządzeń, które każdy z nas posiada na co dzień w swoim domu. Naprawia żelazka, pralki, odkurzacze, lokówki, miksery, sokowirówki, a także wiele wiele innych. Nie zaskoczą go pracę takie jak przegląd czy naprawa urządzeń grzewczych, klimatyzacji lub sprzętu służącego do oświetlenia. Dodatkowo wymienia on komponenty oraz naprawia sprzęt pneumatyczny i hydrauliczny. Podtypem tej specjalizacji jest wąski zakres działalności wokół urządzeń chłodniczych. Specjalista ten dodatkowo konserwuje lodówki i zamrażarki. Często możemy znaleźć siódmy jedno lub dwu osobowe, które zajmują się jedynie tym sprzętem.

Zobacz też: http://www.infoniemcy.pl/srodowisko-pracy-elektromechanika/

Kiedy warto zdecydować się na system CRM?

0
system CRM

Systemy CRM coraz mocniej usprawniają funkcjonowanie przedsiębiorstw i instytucji. Dla każdego biznesu przychodzi moment, w którym wdrożenie takiego oprogramowania jest wręcz niezbędne do dalszego rozwoju. Po czym poznać, że czas wdrożyć system CRM?

ZOBACZ TEŻ