Zdobycie prawa jazdy nie sprowadza się jedynie do odbycia kursu i zdania egzaminu. Przed rozpoczęciem nauki przyszły kursant musi stawić się na badaniach lekarskich, od których werdyktu zależą dalsze losy jego nauki.

KIEDY STAWIĆ SIĘ DO LEKARZA?

Zakończenie wynikiem pozytywnym badania kontrolnego jest warunkiem dopuszczenia do kursu na prawo jazdy. Na wizytę należy umówić się przed rozpoczęciem nauki. Dopiero po jego wykonaniu zostanie założony Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), który zezwala na uczęszczanie na kurs. Trzeba również pamiętać o tym, że badanie lekarskie należy odbyć również w wypadku przedłużenia ważności prawa jazdy.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ PRZED WIZYTĄ?

Przed badaniem należy wypełnić specjalny kwestionariusz osobowy, który dotyczy stanu naszego zdrowia. Łatwo go znaleźć w internecie. Umówić się na wizytę można wyłącznie u posiadającego specjalne uprawnienia lekarza-orzecznika. Należy również sprawdzić, czy specjalista może wydawać uprawnienia dla osób starających się o daną kategorie prawa jazdy. Dotyczy to szczególnie osób chcących kierować pojazdami wielkogabarytowymi (kat. C i D)

PRZEBIEG BADANIA

Samo badanie jest krótkie. Sprowadza się do rozmowy nt. wyników ankiety i skontrolowania wzroku, słuchu, ciśnienia oraz pracy serca. Nie przeprowadza się żadnych prób sprawnościowych. Jeśli orzecznik stwierdzi poważne zaburzenia pracy poszczególnych narządów zmysłów, serca lub zdrowia psychicznego, kieruje pacjenta na dodatkowe badania specjalistyczne, po których należy jeszcze raz stawić się na kontrolę.

SPRAWY FINANSOWE I FORMALNE

Niestety, badanie na prawo jazdy nie jest tanie. Jego koszt wynosi 200 złotych, co odgórnie ustala ustawa. Szukanie tańszego specjalisty nie ma więc sensu, gdyż wszędzie cena jest taka sama. Opłatę należy uiścić po wykonaniu badania. Zaświadczenie dot. przejścia badania należy zanieść do urzędu powiatowego, na którego podstawia zostanie wydany dokument poświadczający założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Z zaświadczeniem należy udać się do szkoły nauki jazdy i umówić się na kurs.

Więcej o badaniach lekarskich na prawo jazdy przeczytasz na https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here