Dysk twardy zewnętrzny

Dysk zewnętrzny to urządzenie, które niewątpliwie przydaje się w wielu sytuacjach codziennych i zawodowych. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli. Co warto jednak wiedzieć o przenośnym dysku, zanim zdecydujemy się na jego zakup?

Dysk twardy zewnętrzny i wewnętrzny – czym się różnią?

Dyski twarde różnią się pod wieloma względami – pojemnością, interfejsem czy technologiami, w jakie zostały wyposażone. Jednak najbardziej podstawowym podziałem jest ten na dyski wewnętrzne i zewnętrze. Dysk wewnętrzny to podzespół jednostki znajdującej się wewnątrz obudowy komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. To na nim zapisywane są wszelkiego rodzaju pliki w postaci dokumentów, zdjęć, filmów, programów czy gier. Dysk twardy zewnętrzny to element dodatkowy, na którego zakup możemy zdecydować się, gdy na dysku wewnętrznym zaczyna brakować miejsca na nowe pliki, przez co urządzenie działa wolniej, głośniej i zaczyna się przegrzewać. Pamięć przenośna najczęściej podpinana jest do komputera za pomocą kabla USB. Często pełni ona funkcję dysku zapasowego, kopii czy magazynu plików.

Dysk zewnętrzny 1 TB czy mniej? Jaka pojemność jest odpowiednia?

Kwestia pojemności to jeden z najważniejszych aspektów, jakie bierze się pod uwagę, wybierając dysk twardy. Często jednak zdarza się, że osobom, które na co dzień nie zajmują się komputerami, trudno jest przełożyć poszczególne pojemności dysków na to, ile realnie danych będą mogli na nich przechowywać. Obecnie najpopularniejszymi dyskami są te o pojemności 500 GB, 1 TB oraz 2 TB. Przekładając to na pliki, można powiedzieć, że dysk pojemności 500 GB jest w stanie pomieścić ok. 500 tys. zdjęć, 20 filmów w jakości HD lub 10 gier. Dysk zewnętrzny 1 TB kolejno – 1 mln zdjęć, 40 filmów i 20 gier, z kolei dysk o pojemności 2 TB – 2 mln zdjęć, 80 filmów i 40 gier. Są to jednak wartości przybliżone, wszystko zależy bowiem od rozmiaru i zaawansowania elementów graficznych poszczególnych plików.

Dysk HDD czy SSD – który z nich jest najlepszy?

Oprócz pojemności bardzo ważnym aspektem jest również technologia samego dysku. Obecnie najpopularniejsze na rynku są dyski HDD i SSD. Za dyskami HDD przemawia przede wszystkim dobry stosunek ceny do pojemności. To atrakcyjna opcja dla osób, które nie chcą za dużo płacić i nie zależy im na zawrotnej prędkości przesyłu danych. Dyski HDD, ze względu na ruchome elementy wewnątrz obudowy, są delikatne i wrażliwe na uszkodzenia. Dyski SSD to nieco droższa, acz bezpieczniejsza i szybsza alternatywa. Dzięki konstrukcji pozbawionej ruchomych elementów są one znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, szczególnie modele z dodatkowo wzmocnioną konstrukcją, takie jak na przykład model X5 marki Samsung. Ponadto dyski SSD gwarantują także doskonałą prędkość przesyłu danych, czego przykładem może być dysk zewnętrzny 1 TB Samsung T7, oferujący do 1050 MB/s, lub wspomniany wcześniej Samsung X5 z zawrotnymi prędkościami sięgającymi 2800 Mb/s dla zapisu i 2300 Mb/s dla odczytu danych.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, zróżnicowanych zarówno pod kątem pojemności, interfejsu, jak i osiąganych prędkości. Najważniejsze jest jednak to, by poznać swoje własne potrzeby oraz wymagania i to względem nich dobrać najlepszy dla nas model.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here