Ład w miejscu pracy z całą pewnością stanowi wizytówkę firmy. Porządek jest jednak niezbędny, nie tylko biorąc pod uwagę aspekty estetyczne. Okazuje się, że pracownicy, których miejsce pracy wyzwolone jest od kurzu, bakterii i roztoczy, pracują efektywniej i mają o wiele lepsze samopoczucie. Ważne są też czynniki higieniczne i te, które wpływają na bezpieczeństwo osób zatrudnionych, jak i wszystkich, którzy biuro odwiedzają. Jak często miejsce pracy powinno być sprzątane? Na częstotliwość takich prac wpływa mnóstwo czynników. Oto te, na które pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę.
Stanowisko pracy
Chociaż za porządek w miejscu pracy odpowiada pracodawca i to on ma zapewnić osobom zatrudnionym optymalne warunki do wykonywania zawodowych obowiązków, to samo stanowisko pracy może być wyjątkiem. Bardzo często o indywidualne miejsce pracy dba sam pracownik, który ze stanowiska korzysta. Chodzi przede wszystkim o to, by zostawić zatrudnionym swobodę i pozwolić na pełen komfort pracy. Jeśli na biurku trzyma ważne informacje, raczej nie należy ich sprzątać. Osoba niewtajemniczona może nie mieć świadomości, które rzeczy przy stanowisku są ważne.
Co ciekawe, profesjonalna firma sprzątająca zaleca, by sprzątanie biur odbywało się regularnie, najlepiej codziennie. Każdego dnia dobrze jest też zdezynfekować urządzenia biurowe, takie jak drukarka czy ksero, do których dostęp mają inni pracownicy.
Kuchnia i toaleta
To pomieszczenia, o których czystość ma obowiązek zadbać pracodawca. Rzecz jasna w dobrym tonie jest sprzątanie po sobie, jeśli z tych miejsc korzystamy (na przykład zmyć naczynia po śniadaniu). Profesjonalnym sprzątaniem każdego dnia musi zająć się jednak firma sprzątająca, ewentualnie osoba zatrudniona do wykonywania takich obowiązków na etat. Nie chodzi tu tylko o czynniki estetyczne, ale przede wszystkim zachowanie higieny. Bakterie, infekcje, zarazki właśnie w toaletach oraz kuchniach rozprzestrzeniają się najszybciej.
Pozostałe części wspólne
Mycie podłóg, odkurzanie i pranie wykładzin, sprzątanie schodów i innych części wspólnych całkowitej powierzchni biurowej również leży po stronie pracodawcy. Idealnie byłoby takie czynności wykonywać każdego dnia, natomiast pod uwagę warto wziąć tutaj na przykład warunki atmosferyczne. Wiadomo, że podłoga przy wejściu głównym, kiedy na dworze leży śnieg czy pada deszcz, powinna być myta nawet kilka razy dziennie. Przyjmuje się, że wykładziny powinny być prane raz w miesiącu albo częściej – w zależności od potrzeb.
Mycie okien
Firmy sprzątające, które w profesjonalny sposób zajmują się myciem okien, są najczęściej zatrudniane to takich zleceń raz lub dwa razy w roku, chyba że okna wymagają wyczyszczenia częściej. Wiadomo przecież, że nie jest to zadanie szybkie i przyjemne. Co więcej, nierzadko wymaga specjalnych umiejętności – mowa tutaj na przykład o myciu okien na wysokościach.
Należy wiedzieć, że nie tylko częstotliwość sprzątania ma znaczenie. Pracodawcy coraz częściej współpracują z firmami, które świadczą usługi porządkowe, ponieważ to one wykonują polecone zadania w sposób profesjonalny i przy użyciu odpowiednio dobranych, jakościowych środków.