Wprowadzanie zasad ekologicznego trybu życia do codziennego funkcjonowania rodziny wydaje się być czymś bardzo skomplikowanym. Jeśli jednak zastosujesz się do kilku podstawowych zasad, twój dom zmieni się w taki w stylu zero waste, a Ty będziesz mieć spokojniejszą głowę i poczucie, że prostymi krokami przyczyniasz się do uratowania Ziemi przed katastrofą ekologiczną.
Wybieraj szybki prysznic zamiast długiej kąpieli
Podczas jednej kąpieli w wannie zużyjesz 150l wody, podczas gdy czterominutowy prysznic zmniejszy zużycie do 60l, czyli o więcej niż połowę. Nie dość, że zaoszczędzisz wodę to jeszcze dużo czasu. Podobną oszczędnością jest wyłącznie wody w trakcie mycia zębów lub twarzy, czy mycie naczyń w wodzie zebranej w zlewie, a nie pod bieżącą.
Ekologiczne środki czystości
Wcale nie musisz kupować super-drogich produktów z zakładki „ekologiczne”. Do codziennych porządków wystarczą produkty, które masz w domu: ocet, soda oczyszczona i sok z cytryny. Ocet ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Sprawdzi się też w walce z kamieniem. Podobne właściwości ma sok z cytryny – pomoże w odkamienianiu baterii z umywalce, czy pod prysznicem. Soda oczyszczona działa jak wybielacz, ale w sytuacjach zatkanych rur służy jako środek żrący.
Ekologiczna pielęgnacja
Tutaj pole do popisu jest ogromne. Wystarczy przejść się do pierwszej napotkanej drogerii i na pewno znajdziesz tam półkę z kosmetykami oznaczonymi jako ekologiczne. Nie musisz jednak od razu wymieniać wszystkich kosmetyków na te wegańskie czy zero waste. Pierwszym krokiem, który na pewno warto wykonać jest wymiana mydła w płynie, na takie w kostce, które będzie dużo bardziej wydajne. Także opakowania mydeł w kostce mają mniej negatywny wpływ na środowisko, ponieważ większość z nich ma opakowania kartonowe lub papierowe. Na mydło w kostce warto wymienić również żel pod prysznic. Kosmetyki w kostce mogą również zastąpić płynne szampony i odżywki.
Nie marnuj jedzenia
Nie rób ogromnych zapasów, zwłaszcza tych produktów, które mają nie za długi termin ważności. Planuj posiłki – to pozwoli na zakupach wybierać tylko te rzeczy, które będą niezbędne i niczego nie wyrzucisz. Zaplanowanie posiłków na cały tydzień pomoże też w niewyrzucaniu resztek, bo z chleba, którego jednego dnia nie wykorzystasz do kanapek na kolację, możesz spokojnie następnego poranka zrobić tosty na śniadanie. Co warto podkreślić – zużyty olej również możemy oddać do recyklingu.
Segreguj śmieci
Tylko tyle i aż tyle! Mimo, że obowiązek segregowania śmieci obowiązuje w Polsce już od kilku lat, nadal wiele osób tego nie robi. Segregacja teoretycznie jest czymś prostym, jednak w praktyce pojawia się pewna gama produktów, co do których większość osób ma wątpliwości – do którego pojemnika powinno się je wyrzucić. Aby takich wątpliwości nie było, warto wydrukować sobie jakieś proste plansze- które bez trudu znajdziesz w Internecie – i zawiesić je w widocznym miejscu w kuchni. Wtedy każdy domownik, nawet jeśli będzie miał wątpliwości przy wyrzucaniu śmieci, zawsze będzie mógł zerknąć na plansze.
Jak więc widzisz, wprowadzenie pro-ekologicznych zmian w życiu rodziny wcale nie jest trudne. Wystarczy zacząć!