Z negatywną decyzją kredytową spotyka się spory odsetek wnioskodawców ubiegających się kredyt bądź pożyczkę w banku. Negatywna decyzja kredytowa może być wydana z wielu powodów. Najważniejszą i najczęstszą jest zła historia kredytowa wnioskodawcy widoczna w Biurze Informacji Kredytowej (w skrócie BIK). Ma na nią wpływ terminowość spłaty zobowiązań w przeszłości oraz obecnie posiadanych. Ewentualne opóźnienia w płatnościach rat nie powinny przekraczać 30 dni.
Kolejną z najczęstszych przyczyn odmowy udzielenia kredytu jest brak zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa jest stosunkiem ilości i wysokości spłacanych rat do sumy uzyskiwanych dochodów (z różnych źródeł) wnioskodawcy bądź wnioskodawców. Zdolność kredytowa jest liczona w bardzo prosty sposób, a mianowicie bank odlicza od dochodów sumę spłacanych rat i kwota, która pozostaje, musi być wyższa od określonego minimum (najczęściej od 700 do 1000 zł) przyjmowanego przez dany bank.
Rzadziej, ale również pojawiająca się przyczyną odmowy udzielenia kredytu jest umieszczenie kredytobiorcy w którymś z rejestrów dłużników. Banki przed wydaniem decyzji o przyznaniu kredytu oprócz BIK sprawdzają również rejestry dłużników. Kredytobiorcy weryfikowani są w KRD, BIG oraz ERIF. W rejestrze takim można się znaleźć za zaległości w opłatach czynszu, rachunków (woda, prąd, gaz, telewizja, telefon), czy nawet faktur. Należy również pamiętać o tym, że każdy bank zastrzega sobie prawo do odmowy udzielenia kredytu bez podania przyczyn.