Numizmatyka to dziedzina ściśle powiązana z historią. Dlaczego? Otóż modele monet kolekcjonerskich służą głównie temu, aby upamiętnić ważne wydarzenia oraz osoby, które zasłynęły z racji swojej pozycji społecznej. Masz własną kolekcję numizmatów i boisz się, że zebrane okazy stracą swój piękny blask? Jeśli przechowujesz je w hermetycznych opakowaniach oraz kapslach, nie musisz się niczego obawiać.
Problem pojawia się wtedy, kiedy nie dopilnujesz swojej kolekcji. Monety, które zostaną wyciągnięte z oryginalnie zamkniętych pudełek, mogą ulec zabrudzeniu lub zarysowaniu. Po zetknięciu metali szlachetnych na powierzchni monet może pojawić się patyna. To naturalny osad, który często świadczy o wieku numizmatów, ale także może być skutkiem nieprawidłowego przechowywania monety.
Pamiętaj, że nieprzemyślane czyszczenie monet na własną rękę to najgorsza decyzja, jaką możesz podjąć. Takiego procesu nigdy nie realizuj na własną rękę. Prawdopodobnie nie masz odpowiednich narzędzi oraz umiejętności. Brak wprawy w tej kwestii skutkuje uszkodzeniem monety, jeszcze większymi zarysowaniami, które są problematyczne do usunięcia, nawet przez specjalistę.
Czym jest patyna i jak powstaje?
Patyna to naturalny nalot, który pojawia się na przestrzeni lat na powierzchni monet i metali szlachetnych. To szczególnie widoczne w przypadku okazów numizmatycznych wyciągniętych z ziemi, wody lub innych miejsc, które niekorzystnie oddziałują na monety kolekcjonerskie. Obecność patyny wywołuje skrajne emocje u kolekcjonerów. Dlaczego? Otóż patyna jest często świadectwem wiekowości monety, ale także rażącego niedbalstwa w kwestii jej przechowywania.
Jeśli uda Ci się zdobyć monetę, na której jest patyna – pod żadnym pozorem nie próbuj usunąć jej domowymi sposobami. Czyszczenie monet powinno odbywać się wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. To tylko pogorszy stan numizmatu i spowoduje, że na powierzchni monety pojawi się jeszcze więcej zanieczyszczeń. Wyróżniamy dwa podstawowe czynniki, które wpływają na proces powstawania patyny: wiek monety oraz sposób jej przechowywania.
Aby zminimalizować ryzyko jej powstawania, zainwestuj w sprawdzone opakowanie hermetyczne dla miłośników numizmatyki. To dobry sposób, aby ochronić powierzchnię zabytkowej monety o wartości historycznej przed zniszczeniem. Tak przechowywane monety zachowują swój idealny wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat, bez najmniejszego ryzyka wystąpienia zabrudzeń, zarysowań i patyny, którą naprawdę trudno usunąć.