Faktoring wierzytelnościowy to usługa, która pozwala na sprzedaż faktur w zamian za gotówkę. Z takiego rozwiązania korzystają głównie przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali pieniędzy za wystawione faktury. Zazwyczaj jest to związane z długim terminem spłaty, przez co środki firmy są zamrożone. Z pomocą przychodzi zatem faktoring, dzięki czemu bardzo szybko odzyskamy wstrzymane środki pieniężne! Jak faktoring wpływa na płynność finansową firmy?
Najważniejsze zalety faktoringu
Warto podkreślić, że skorzystanie z faktoringu niesie za sobą wiele zalet. Faktoring a płynność finansowa – co musimy wiedzieć na ten temat? Z pewnością dzięki takiej opcji można zadbać o poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa i stabilizację przychodów. Inne zalety faktoringu to przede wszystkim:
- Dostęp do usług administrowania wierzytelnościami
- Uzyskanie natychmiastowego dostępu do zamrożonych pieniędzy
- Brak ryzyka obniżenia zdolności kredytowej
- Brak obciążanie bilansu firmy
- Możliwość wykorzystania pieniędzy na dowolne cele (wynagrodzenia, bieżące wydatki, zapłata zobowiązań podatkowych)
- Możliwość odliczenia kosztów finansowania od podatku VAT i dochodowego
- Brak konieczności zabezpieczania wierzytelności itp.
Wszystko to oznacza, że faktoring ma bardzo dobry wpływ na zachowanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie.
Kto może skorzystać z faktoringu?
Praktycznie każda firma może postawić w swojej działalności na faktoring. Oferta banków jest skierowana najczęściej do dużych firm, a instytucje pozabankowe proponują ciekawe rozwiązania dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Jeżeli chcemy z tego skorzystać, musimy rozliczać się z kontrahentami bezgotówkowo i wystawiać faktury z odroczonym terminem zapłaty.
Faktoringiem bez wątpienia powinny zainteresować się te firmy, które mają problemy z zachowaniem płynności finansowej, poszukując alternatywnych metod finansowania działalności, chcą pozyskać nowych kontrahentów poprzez oferowanie dłuższych terminów płatności, planują zwiększyć sprzedaż i potrzebują dostępu do bieżącej gotówki, czy też nie mogą uzyskać finansowania w banku (ze względu na brak historii kredytowej, krótki staż działalności lub niski poziom obrotów).
Faktoring dla małej firmy
Usługa faktoringu jest bardzo chętnie wybierana przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest to związane ze skutecznością i brakiem skomplikowanej dokumentacji przy pozyskiwaniu kapitału. Kiedy małe firmy powinny skorzystać z usług faktoringu? To dobre rozwiązanie wtedy, gdy zamierzamy cały czas rozwijać działalność gospodarczą, kupować nowe technologie, mamy przejściowe problemy finansowe lub konieczne jest wykonywanie bieżących napraw. W procesie prowadzenia firmy stajemy przed wieloma wyzwaniami, które wymagają posiadania środków pieniężnych. Jeżeli nadal oczekujemy na spłatę należności, możliwa jest sprzedaż faktur, tak aby szybko odzyskać pieniądze.
Poza tym małe firmy niekiedy walczą z nieuczciwymi kontrahentami, zmienną sytuacją na rynku, sezonowością i innymi problemami. Aby zachować płynność finansową i nadal rozwijać działalność, warto postawić na usługę faktoringu.