Bank odmawia udzielenia kredytu – co zrobić?

0
1689

Odmowa udzielenia kredytu może być szczególnie bolesna, jeśli bardzo pilnie potrzebujemy gotówki, na przykład na leczenie czy zakup niezbędnego sprzętu domowego. Taką decyzją banku będziemy również mocno rozczarowani, jeżeli mowa przykładowo o kredycie hipotecznym i wejściu wreszcie w posiadanie własnych czterech kątów. Niestety, chociaż pod pewnymi względami banki znacznie rozluźniły swoje zasady i wymagania, to wciąż otrzymanie kredytu nie musi być wcale takie proste. W takim razie co robić, jeśli bank odmawia nam udzielenia kredytu?

Popraw swoją zdolność kredytową

Zbyt niska zdolność kredytowa (a więc zdolność do terminowego spłacenia danego zobowiązania, wraz z odsetkami i wszystkimi kosztami dodatkowymi) to jeden z najczęstszych powodów odrzucania przez banki wniosków kredytowych. Oblicza się ją na podstawie takich czynników, jak:

  • dochody
  • wydatki (na utrzymanie i inne zobowiązania)
  • historia kredytowa.

Podniesienie swoich dochodów nie jest proste, a często wręcz niemożliwe, zwłaszcza, jeśli musielibyśmy zrobić to bardzo szybko. Nie oznacza to jednak, że nie da się w inny sposób poprawić swojej zdolności kredytowej, a więc sprawić, że kiedy ponownie złożymy wniosek, otrzymanie kolejnej odmowy będzie mniej prawdopodobne.

Dobrym sposobem na poprawienie swojej zdolności kredytowej jest redukcja wydatków, a mówiąc jeszcze konkretniej – zmniejszenie ilości posiadanych zobowiązań. Możemy zrobić to poprzez wcześniejszą spłatę tych pożyczek lub kredytów, które niedługo i tak się kończą, ale również poprzez zamknięcie nieużywanych kart kredytowych i kredytów odnawialnych.

Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę z faktu, że nawet jeśli wcale nie naruszamy przyznanych nam limitów, to nasza zdolność kredytowa i tak jest nieco mniejsza z uwagi na samo ich posiadanie.

Drugą i również bardzo skuteczną metodą jest zadbanie, aby nasza historia kredytowa pełna była pozytywnych wpisów. W tym celu możemy wziąć na tanie raty mało kosztowny przedmiot i szybko go spłacić.

Następnie ważne jest, abyśmy udzielili w BIK zgody na dalsze przechowywanie informacji na temat tego zobowiązania. W przeciwnym wypadku po jego uregulowaniu zniknie ono z bazy, a więc potencjalni kredytobiorcy nie będą mieli do niego dostępu i nie będą mogli na jego podstawie stwierdzić, że jesteśmy rzetelnymi i wiarygodnymi klientami.

Dodatkowo zabezpiecz kredyt

Zabezpieczenie kredytu sprawia, że jego udzielenie jest dla banku znacznie mniejszym ryzykiem. W razie nieterminowej płatności będzie on miał bowiem szersze pole do popisu w zakresie dochodzenia zwrotu swojej należności. Do popularnych zabezpieczeń kredytów należą:

  • hipoteka
  • zastaw ogólny i rejestrowy
  • poręczenie kredytu

Zastaw ogólny i rejestrowy różnią się od siebie przede wszystkim tym, że w przypadku zastawu rejestrowego dany przedmiot dalej jest w posiadaniu dłużnika, a w razie braku spłaty zobowiązania wierzyciel będzie mógł go przejąć i sprzedać. W zastawie ogólnym (stosowanym na przykład w lombardach) zastawiony przedmiot do momentu spłaty zobowiązania przekazywany jest wierzycielowi.

Zastaw rejestrowy stosuje się przede wszystkim w przypadku samochodów i innego rodzaju pojazdów. Dzięki temu z jednej strony dłużnik nic na takim zabezpieczeniu nie traci, o ile będzie terminowo spłacał kredyt, a z drugiej strony bank uzyskuje wartościowe zabezpieczenie zobowiązania.

Poręczenie kredytu oznacza, że w razie, gdyby kredytobiorca nie spłacał go terminowo, bank będzie mógł zwrócić się do poręczyciela, aby uregulował on dług. Jednak, żeby dana osoba mogła zostać naszym żyrantem, powinna posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową. W przeciwnym wypadku bank nie uzna jej za wiarygodne zabezpieczenie, jako że w razie czego ona również nie będzie w stanie pokryć długu.

Skorzystaj z usług pośrednika kredytowego

Przeciętny Polak nie posiada rozbudowanej wiedzy na temat polskiego rynku bankowego i nie zna dokładnie zasad i regulacji panujących w poszczególnych bankach. Nie ma w tym nic złego – w końcu kredyty z reguły bierzemy okazjonalnie, więc nie mamy czasu ani potrzeby, żeby się takich rzeczy uczyć.

Oznacza to jednak, że samodzielne składanie przez nas wniosku o kredyt może zakończyć się niepowodzeniem, ponieważ po prostu nie będziemy wiedzieli, gdzie się zwrócić. Rozwiązać ten problem można kontaktując się z doświadczonym pośrednikiem kredytowym.

Dobry pośrednik kredytowy, taki jak Habza Finanse, będzie w stanie pomóc nam pozyskać korzystny kredyt nawet w bardzo trudnych warunkach. Wszystko to dzięki wiedzy, kwalifikacjom i wieloletniemu doświadczeniu jego doradców. Przydać się mogą również posiadane przez nich kontakty na szczeblach decyzyjnych w bankach, do których większość ludzi nie ma dostępu.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele sposobów, na to, jak można poradzić sobie z odmowną decyzją ze strony banku. Niestety, większość z nich wymagać będzie od nas nieco czasu i wysiłku, a więc także cierpliwości. Jeśli zależy nam na czasie, możemy skontaktować się ze wspomnianym pośrednikiem kredytowym, którego znajdziemy tutaj: https://habzafinanse.com.pl/. W ten sposób będziemy mogli liczyć na uzyskanie kredytu w stosunkowo krótkim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here