Czasy kiedy chowaliśmy swoje pieniądze w przysłowiowej skarpecie lub zakopywaliśmy pod drzewem w ogródku już dawno minęły. Obecnie, aby zabezpieczyć swoją przyszłość możemy zarządzać oszczędnościami na wiele różnych sposobów np. w postaci lokat bankowych, obligacji skarbowych, funduszy inwestycyjnych. Inną formą lokowania kapitału może być zakup złota w fizycznej postaci, czyli sztabek bądź monet inwestycyjnych.
„Inwestowanie w złoto to jedna z najpewniejszych inwestycji, ponieważ surowiec ten od zawsze był nieocenionym skarbem. Ludzkość od wieków uważała złoto za jeden z najbardziej wartościowych kruszców, który posiada doskonałą stabilność chemiczną i jest jednym z najcięższych metali (jego gęstość wynosi 19,3 g/cm³)” (źródło: https://mennica-krakowska.pl/6-zloto).
Ten szlachetny metal już od wielu wieków jest podstawą handlowych transakcji. W dzisiejszych, dość niepewnych czasach, wydaje się być ono stabilną i coraz bardziej popularną inwestycją, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taką formę lokaty. Dodatkowo złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT.
Gdzie kupić złoto inwestycyjne?
Jeżeli zdecydowaliśmy się na ten rodzaj inwestycji, najlepiej by było udać się do dealerów złota, którzy pomogą nam nabyć pełnowartościowy produkt. Oczywiście można też kupić monety za pomocą Internetu, jednak wiąże się to z podwyższonym ryzykiem. Nie mamy tu bowiem pewności, czy jest to czyste złoto, a należy pamiętać, że w ostatnich latach wzrosła liczba internetowych oszustw związanych ze sprzedażą złota. W przypadku korzystania z usług dealera musimy pamiętać, że zapłacimy dodatkową marżę za pośrednictwo. Tak samo jest w przypadku banków. Jednymi z bardziej wiarygodnych miejsc kupna/sprzedaży złota są mennice, np. Mennica Krakowska.
Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?
Zakup złota inwestycyjnego ma jedną bardzo ważną zaletę. To my decydujemy, kiedy chcemy sprzedać sztabkę bądź nabyte monety i nie jesteśmy zależni od kondycji finansowej firmy, w której zainwestowaliśmy nasze oszczędności. Gdzie zatem sprzedać złoto, aby zarobić? Możemy to zrobić w lombardzie. Jednak należy tu pamiętać, że takie miejsca oferują sprzedającym dość niekorzystne warunki. Jeszcze parę lat temu złoto skupował Narodowy Bank Polski, ale po wycofaniu się z takich transakcji posiadacze tego szlachetnego metalu musieli poszukać alternatywy. Coraz bardziej popularne stają się skupy złota, czyli miejsca, które nabywają złoto w każdej postaci (sztabek lub monet), jak również różnych prób. Zaletą takich wyspecjalizowanych punktów jest fakt, że płacą za kruszec w momencie sprzedaży. Najbezpieczniejsze są stacjonarne punkty, które działają na rynku już wiele lat i mają wyrobioną dobrą opinię. Kupnem złota zajmują się także niektórzy jubilerzy i kantory wymiany walut, a także każdy dealer złota.
Inwestycyjne sztabki złota
Złoto inwestycyjne może mieć kilka postaci. Są to między innymi monety i sztabki. Ceny sztabek zależą od próby złota i od wagi. Najbardziej popularne są jednouncjowe sztabki, których waga wynosi około 31,1 grama. Istnieje też możliwość zakupu mniejszych sztabek (nawet 1 gram). Bardziej korzystne są sztabki o większej wadze, ponieważ im lżejsza sztabka tym większa marża pobierana przez dealera. Z tego względu o wiele bardziej opłacalne jest kupowanie większych sztabek tego szlachetnego kruszcu.