Kompetencje, świadomość, szkolenia – ISO 14001

ISO 14001 zawiera enigmatyczny na pierwszy rzut oka rozdział dotyczący kompetencji, świadomości i szkoleń, a prawdziwe zrozumienie tego wymogu bardzo pomoże odpowiednio wdrożyć tę krytyczną część systemu zarządzania środowiskowego (EMS). Z czym łączą się te zagadnienia i jakie procesy trzeba wykonać, by spełnić założenia standardu?

Czego wymaga ISO 14001? 

W odróżnieniu od ISO 9001, która ocenia zdolność pracowników do pracy w celu wytworzenia dobrego produktu, ISO 14001 dotyczy sposobu, w jaki procesy oddziałują na środowisko. Odnosi się do tego, w jaki sposób organizacja zapewnia pracownikom narzędzia, by ci wytwarzali jak najmniej szkód. Istotną rolę odrywają tu szkolenia. ISO 14001 to także kompetencje i świadomość osób wykonujących przeróżne zadania w organizacji. 

Kompetencje ISO 14001 

Pierwszym krokiem jest określenie, jakie umiejętności i zdolności są wymagane od osoby do wykonywania pracy, aby uniknąć potencjalnego znaczącego wpływu na środowisko. Kompetencje można uzyskać w formie kształcenia pozaszkolnego, doświadczenia lub szkolenia. ISO 14001 zakłada na przykład, że jeśli w firmie wykorzystuje się toksyczne materiały, to muszą być one obrabiane przez osoby, które mają stosowną wiedzę w tym zakresie. 

Szkolenia ISO 14001 

Po określeniu, jakie kompetencje pomogą uniknąć negatywnego wpływu na środowisko, trzeba znaleźć osoby posiadające je, aby właściwie obsadzić stanowiska. Oczywiście w rzeczywistości żadna firma nie decyduje się na ponowne zatrudnienie wielu osób, a wybiera szkolenia. ISO 14001 dopuszcza, a nawet preferuje taką opcję, ponieważ połączenie doświadczenia z nowoczesną i dobrze przekazaną wiedzą jest kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Szkolenia ISO 14001 są obecnie łatwo dostępne i można je znaleźć na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/

Świadomość ISO 14001 

Nawet osoby posiadające pożądane kompetencje należy uświadomić, w jaki sposób ich zadania mogą prowadzić do zidentyfikowanego wpływu na środowisko. Wymagania ISO 14001 dzielą potrzebę świadomości na cztery odrębne obszary: 

  • zgodność z polityką lokalną i międzynarodową,  
  • istotne aspekty środowiskowe, 
  • role i obowiązki w celu osiągnięcia zgodności, 
  • potencjalne konsekwencje odstąpienia od procedur.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here