Co składa się na sytuację finansową kredytobiorcy

Kredyt bankowy i zdolność kredytowa

Za każdym razem kiedy składamy w banku wniosek o kredyt musimy być przygotowani na to, że ten zweryfikuje na jakim poziomie jest nasza zdolność kredytowa. Innymi słowy mówiąc, zbada czy będzie stać nas na spłatę kredytu. Aby ułatwić sobie ten proces, banki weryfikują szereg czynników, które mają wpływ na to czy ich zdaniem ,wywiążemy się z zawartej umowy.

Na zdolność kredytową składa się – nasza sytuacja finansowa, historia kredytowa oraz sytuacja rodzinna. W tym artykule zajmiemy się częścią dotyczącą sytuacji finansowej kredytobiorcy.

Co składa się na sytuację finansową kredytobiorcy

Również sytuację finansową możemy podzielić na mniejsze części, takie jak: nasze dochody, wydatki i zobowiązania. Zatem od początku.

To czy stać nas na terminową spłatę zaciągniętego zobowiązania zależy m.in. od wysokości naszych zarobków. Jednak to nie wszystko. Poza tym bank sprawdzi jakie jest ich źródło. W tym wypadku najlepiej postrzegane są osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, to pozwala bowiem wywnioskować, że (co do zasady) nie grozi nam utarta dochodów.

Kolejnym ważnym elementem są nasze wydatki. Chodzi tu oczywiście o to, ile miesięcznie wydajemy na opłaty stałe, takie jak czynsz, wynajem mieszkania, opłaty za media, koszt utrzymania samochodu i paliwo itp.

Oprócz wydatków, bank będzie chciał wiedzieć, czy mamy jeszcze jakieś inne zobowiązania. Chodzi przede wszystkim o aktualnie spłacane kredyty, pożyczki, czy popularne ostatnio chwilówki. Znaczenie ma także wysokość zadłużenia na kartach kredytowych czy wysokość debetu na koncie. Warto wiedzieć, że do naszych zobowiązań, bank zalicza także wysokość alimentów, które zostały nam zasądzone.

Tylko w ten sposób, sumując zarówno nasze przychodu, jak i wydatki, bank w prosty sposób jest w stanie obliczyć, czy w naszym domowym budżecie pozostają jeszcze jakieś wolne środki, które przykładowo możemy przeznaczyć na spłatę raty nowego kredytu.

Jak polepszyć swoją sytuację finansową

Pomyśleć można, że najlepiej jest zwiększyć swoje dochody i sytuacja sama się rozwiąże. Jednak nie do końca jest to takie proste. Dodatkowe źródło dochodów oczywiście nie zaszkodzi. Jednakże najłatwiej poprawić swoją zdolność kredytową poprzez uporządkowanie swoich zobowiązań. Zanim zdecydujemy się na kolejny kredyt warto zweryfikować czy nie będzie stać nas na szybszą spłatę choć jednego z tych, które posiadamy aktualnie. Może okazać się także, że przykładowo została nam tylko jedna rata i warto wstrzymać się z kolejną pożyczką choć o 30 dni.

Bardzo dobrym sposobem na podreperowanie swojej zdolności kredytowej jest współpraca z profesjonalnym doradcą kredytowym https://habzafinanse.com.pl/zdolnosc-kredytowa/ , który znajdzie rozwiązanie nawet z pozoru niemożliwego do rozwiązania problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here