Każdy z nas notuje niemal codziennie. Wytwarzamy w ogromnych ilościach notatki w szkole, na kursach, w pracy. Notujemy na wykładach, notujemy listy zakupów, plan działania i wtedy gdy chcemy zapamiętać większą ilość materiału. Zbieramy listy a nawet całe zeszyty z notatkami, które po jakimś czasie są nieużyteczne i mało czytelne. Jaka notatka będzie bardziej efektywna od kilkunastu stron ciągłego tekstu?
Efektywna notatka to notatka, wbrew pozorom krótka! Czytelna dla nas przede wszystkim. Do tego doskonale nadają się mapy myśli, łączą ze sobą wszystkie elementy, które korzystnie wpływają na zapamiętanie informacji a także na ich odtwarzanie w naszym mózgu. Mapa myśli ma być mapą – nie tekstem 5 – 10 stron, ale mapą, na która patrzysz i wiesz, w którym miejscu jesteś, albo jak dojść do informacji których potrzebujesz przez skojarzenie z innymi treściami. W centrum wpisujemy słowo klucz, do niego w podgrupach dopisujemy poszczególne elementy. Mogą to być informacje dzielone ze względu na różne kategorie, np. rozdziały książki, tematykę, kolejność liczbową, czy na przykład dni tygodnia.
W mapach myśli używaj skojarzeń i piktogramów – czyli małych schematycznych rysunków, baw się kolorami i rozmiarami czcionek. Mówiąc o skojarzeniach pamiętaj, że wszystkie przerysowane elementy w naszej wyobraźni taki jak na przykład wilki unoszący się hipopotam na balonie zapadają w pamięć błyskawicznie. To wszystko wpływa na zapamiętanie. A taka notatka w każdej chwili pozwoli Ci na szybkie przypomnienie czego dotyczyła. Dobra notatka powinna zmieścić się na jednej stronie A4. Jeśli masz do opanowania większą część materiału, możesz przygotować jeden duży arkusz papieru.